Sečení

Řada zahrádkářů svoji zahradu sekačkou jednoduše celou poseče a tento postup opakuje během měsíce rovnou několikrát. Posekanou trávu směřuje na kompost a trávník přihnojuje umělými hnojivy. Ten získává funkci jen jakéhosi prodlouženého koberce s minimální biologickou rozmanitostí.

Zrovna tak je ale možné zahradu sekat ostrůvkovitě, tedy zanechávat tu různé pruhy a místa sečená v jiných týdnech. Takový postup má hned několik výhod. V době sucha trávníky snadno nevyprahnou. Zachovávají se útočiště pro různé drobné živočichy, kteří jsou potravou například pro různé zpěvné ptáky a ježky. Může dojít k lepšímu vysemenění různých lučních květin.

Určitou renesanci vidíme u používání kosy (viz www.kosimesnadno.cz). Je to nástroj pro zdraví, se kterým lze tělu dopřát více pohybu. Správně naklepaný, nabroušený a uchopený nástroj trávu řeže, tedy nemlátí a nehlučí. Luční porosty stačí kosit zjara a jako otavu. Pokud ale nemáme domácí býložravá zířata, vzniká nám problém se senem. Jako sekačky lze využít pasoucí se ovce a kozy. Jejich nevýhodou je ovšem vznik trusu. Pokud chceme používat sekačku, nejlépe vychází používání těch s mulčovací funkcí. Trávu na místě rozdrtí a vzniklý mulč funguje rovnou jako hnojivo. Zvláště v tomto případě ale volíme ostrůvkovité sečení. Musíme počítat také s častějším sečením.